Hoppa till innehåll

2021-02-05

Kärlek på spelfilmstjänsten

Låt en romantisk film förgylla alla hjärtans dag. Men tänk på att alla hjärtans dag även kan omfamna vänskap, vänlighet och sociala relationer, som i den omtyckta filmen "Skicka vidare" (Pay it Forward).

Nedan ser du exempel på kärleksfilmer från "Film och Skolas tjänst - Spelfilm" för dig som är abonnent . Till vissa filmer finns handledningar vilket framgår i denna lista.  Ett tips till är att det även finns kärleksfilmer på tjänsten Spelfilm plus.

 

A Star is Born - posterAnna Karenina - posterCarmen & Lola - postercarol - posterCold War - posterDagboken - posterDear John - posterEva & Adam Fyra födelsedagar och ett fiasko - posterFörr eller senare exploderar jag - posterGrease - posterI love you Phillip Morris - posterJuliet, Naked - posterLinas kvällsbok - posterLove, actually - posterLove, Simon - posterNotting Hill - posterP.s, I Love You - posterRomeo + Julia - posterRonja Rövardotter - posterRuby Sparks - posterShakespeare in Love - posterSkicka vidare - posterSune Best Man - posterThe Danish Girl - posterThe Shape of Water - posterTitanic - posterTwilight - poster